Ile kosztują boksy śmietnikowe?

Boksy śmietnikowe to doskonałe rozwiązanie, które pozwala nie tylko podkreślić walory działki, ale też estetycznie ukryć obecność niezbyt przyjemnie prezentujących się śmietników. Dodatkowo dzięki temu, że są zamykane na klucz, skutecznie chronią przed wyrzucaniem odpadów do nie swoich pojemników przez osoby trzecie. Co warto wiedzieć o boksach na śmieci i ile kosztują?

Boksy śmietnikowe – dlaczego warto?

Osiedlowe, jak i domowe śmietniki, mogą być rozłożone na wiele sposobów. Najczęściej są ustawiane w zabudowanej altanie, aczkolwiek dość często znajdują się na uboczu osiedla, w wersji nieosłoniętej. W typowo osiedlowych rejonach można spotkać specjalne budynki – zaplecza, przystosowane do segregacji odpadów, które pełnią rolę boksów na śmieci. Nie zawsze wyglądają one jednak estetycznie. Z pomocą przychodzą wówczas eleganckie i niezwykle funkcjonalne boksy śmietnikowe.

W zależności od producenta mogą one przybrać ciekawą formę. Osłony śmietników wykonane w całości z metalu mogą być wyposażone w niepowtarzalne ścianki boczne i tylne boksów, umożliwiające wypełnienie wnętrza dowolnym kamieniem. Ułatwia to dopasowanie konstrukcji do charakteru posesji i ogrodu. Nawet w sytuacji, gdy będą one znajdować się blisko nieruchomości, ich widok nie będzie odstraszał, a wręcz przeciwnie – będzie stanowił estetyczny element działki.

Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Boksy śmietnikowe najczęściej są produkowane z wysokiej jakości blachy ocynkowanej, która w połączeniu z proszkowym malowaniem zapewnia wieloletnią ochronę antykorozyjną. Do wykonania ich ścian bocznych są wykorzystywane podwójne kraty, których wielkość oczka może być indywidualnie dopasowana do wymagań klienta. W takiej wersji wyglądają znacznie estetyczniej niż boksy śmietnikowe betonowe.

Jak już wspomniano, mogą być one malowane proszkowo. Najwyższej jakości farby proszkowe sprawiają, że cena boksów śmietnikowych wzrasta, aczkolwiek daje jednocześnie gwarancję, że konstrukcja będzie bezproblemowo służyć przez wiele lat. Jeśli chodzi o kolorystykę, to producenci zapewniają dostęp do całej palety kolorów RAL, a dodatkowo umożliwiają wykończenie matowe bądź w różnym stopniu połysku.

Co równie istotne, w przeciwieństwie do większych betonowych wiat śmietnikowych, ich ustawienie na terenie posesji czy też osiedla, nie wymaga uzyskiwania pozwolenia na budowę czy zgłoszenia zamiaru ich postawienia. Z uwagi na wykonanie z solidnych materiałów, mogą być one przytwierdzone do podłoża, aczkolwiek sposób montażu umożliwia późniejszą zmianę lokalizacji boksów na śmieci.

Wielkość boksów śmietnikowych

Boksy śmietnikowe są dostępne w różnych wariantach. Mogą pomieścić zarówno kubeł 120l, jak i 240 l. Dodatkowo mogą mieć różne przykrycie. Wśród najpopularniejszych znajdują się daszek płaski, „wanna” na ziemię i rośliny, wykończenie gabionowe oraz klapa otwierana przy wykorzystaniu sprężyny gazowej.

Co ważne, każdorazowo mogą być one dostosowywane do indywidualnych potrzeb zamawiającego. Konstrukcja gotowego boksu śmietnikowego może składać się z pojedynczego, podwójnego, potrójnego, a nawet poczwórnego boksu. Umożliwia to nie tylko bezpieczne i estetyczne przechowywanie odpadów, ale też znacznie ułatwia ich prawidłową segregację.