Nowoczesne ogrodzenia z kamienia

Gabion, mówiąc potocznie, to metalowa krata tworząca przęsło ogrodzeniowe, która może zostać wypełniona kamieniami. Jest to prawdziwy hit ostatnich sezonów branży ogrodzeniowej, który z pewnością utrzyma się również w nadchodzących latach. Takie nowoczesne ogrodzenia z kamienia stanowią nie tylko znakomitą ochronę posesji, ale również niebanalną ozdobę. Na rynku dostępnych jest wiele propozycji producentów palisad. W tym artykule omówimy najciekawsze rozwiązania.

Styl i prostota tworzące niebanalne ogrodzenie

Ogrodzenia nowoczesne z gabionów są odpowiedzią na miarę XXI wieku na trend pochodzący z ubiegłego stulecia, w którym niezwykle popularne były kamienie zatopione w betonowych palisadach. Kolejnym etapem były ciężkie kosze gabionowe, o kilkudziesięciu centymetrach szerokości, niezwykle ciężkie i wymagające specjalistycznego montażu. W najnowocześniejszych rozwiązaniach kruszywo nie jest na stałe wiązane w ogrodzeniu, ani zamykane w konstrukcjach z grubej kraty, tylko umieszczane w lekkich panelach, co czyni ogrodzenie znacznie lżejszym w porównaniu do poprzedniej wersji płotów z kamienia. Nowoczesne panele gabionowe przeznaczone do grodzenia prywatnych posesji zrobione są z lekkiej i wytrzymałej kraty, która po wypełnieniu kamieniami staje się praktycznie niewidoczna. Dzięki temu rozwiązaniu można uzyskać spektakularny efekt bloków z drobnych kamieni podwieszonych między słupkami ogrodzenia.

Innowacyjna forma architektoniczna

Wyjątkowość ogrodzeń nowoczesnych z kamienia pozwala na szeroki zakres personalizacji ich posiadaczom. Każdy, kto zamówi takie panele u dobrego producenta, będzie miał możliwość stworzenia własnej aranżacji, która będzie unikatowa i w 100% dopasowana do jego gustu. Do panelu gabionowego wsypać można kamienie o różnych kolorach oraz fakturach. Osoby chcące się wyróżnić, mogą pokusić się o tworzenie ciekawych kompozycji z urozmaiconych rodzajów kamieni. Ciekawą opcją proponowaną przez producentów ogrodzeń są panel podzielone na kilka koszy, co znacznie ułatwia rozdzielenie np. różnych kolorów kamieni. Inną interesującą formą jest umieszczenie kamieni w co drugim koszu, tworząc tym samym prześwity w ogrodzeniu.

Niebanalna ochrona przed wścibskimi sąsiadami

Nowoczesne ogrodzenia z kamienia skutecznie chronią przed wścibskimi oczami sąsiadów czy przechodniów, gdyż mogą osiągać aż dwa metry wysokości. Gabiony wypełnione kamieniami tworzą skuteczną osłonę, przez którą trudno wcisnąć nawet szpilkę, a co dopiero wzrok. Osoby z zewnątrz będą mogły podziwiać jedynie nietuzinkowość rozwiązania, jakim jest gabionowe ogrodzenie.

Ogrodzenie gabionowe w połączeniu z nieprzeziernym ogrodzeniem żaluzjowym stanowi świetną ochronę np. naszego basenu przed wzrokiem innych ludzi.

Kompletne ogrodzenie w nowoczesnym wydaniu

Kolejnym niewątpliwym plusem ogrodzenia stworzonego z paneli gabionowych wypełnionych kamieniami, jest fakt, że można dobrać do nich furtkę stworzoną w ten sam sposób. W płotach z kamieni starego typu takie rozwiązanie było po prostu niemożliwe, gdyż kamienie zatopione w betonie stanowiły bardzo ciężką formę, podobnie jak tradycyjne kosze gabionowe. Furtka z tych samych komponentów, co reszta ogrodzenia, tworzą spójną całość, która jest jednocześnie funkcjonalna. Oczywiście można zdecydować się na urozmaicenie ogrodzenia wstawiając bramę i/lub furtkę wypełnioną palisadą poziomą bądź żaluzjową. Opcji tworzących oryginalne i nowoczesne ogrodzenie z kamienia jest bez dwóch zdań bardzo dużo.

Łączeniem paneli z kamienia mogą być tradycyjne metalowe słupki. Przykuwającym uwagę pomysłem jest zainstalowanie słupków będących koszem gabionowym. Taka opcja znów daje szerokie spektrum możliwości – dla przykładu: można umieścić w słupkach kamienie w innym kolorze niż na panelach, co będzie tworzyło bardzo intrygujący efekt.

Potencjał tego nowoczesnego ogrodzenia z kamienia jest naprawdę ogromny. Otoczenie swojego podwórka czy działki gabionowym płotem stanowić będzie wyjątkowo oryginalną i estetyczną przestrzeń, do której wstęp będą mieli jedynie zaproszeni goście.