Kolor ogrodzenia – jaki wybrać?

Czy ogrodzenie musi być czarne albo szare? Niekoniecznie, zwłaszcza kiedy do dyspozycji jest duża paleta kolorów RAL. Kolor ogrodzenia można dostosować tak aby pasował do otoczenia, malowania domu czy też do ogrodu. Stylistyka i kolorystyka może być klasyczna, stonowana czyli czarna, biała lub szara, ale również lekko nietypowa i jaskrawa jak czerwona, żółta czy pomarańczowa.

Jakimi kryteriami kierować się podczas wyboru malowania ogrodzenia?

Kolor farby: Kolor farby to oczywiście najważniejsze kryterium podczas wyboru tego jak pomalowane ma być nasze ogrodzenie. W naszej malarni METMAL malujemy ogrodzenia proszkowo i posiadamy całą paletę kolorów RAL od standardowych takich jak RAL 7016 mat po kolory bardzo nietypowe dla ogrodzenia jak czerwony czy żółty.

Połysk: Dysponujemy farbami o czterech stopniach połysku. Połysk o stopniu połysku 71 do 80, półpołysk o stopniu 41 do 70, półmat 11 do 40 i mat od 5 do 10. Każdy z tych stopni charakteryzuje się innym parametrem odbijania światła.

Struktura farby: Istnieją 3 struktury farb. Są nimi: gładka, drobna struktura, gruba struktura.

Rodzaj i wzór ogrodzenia: To jaki kolor wybierzesz, zależy też mocno od tego, jakiego rodzaju ogrodzenie wybrałeś. Warto będzie zwrócić uwagę, jak duże jest to ogrodzenie i jak bardzo będzie się wyróżniać na tle całej posesji. Trzeba też dostosować kolor do stylu i rodzaju ogrodzenia takiego jak VERO czy COMO, a także do stylu architektonicznego posesji.

Jak wygląda proces malowania ogrodzenia?

Nasze ogrodzenia malujemy w malarni proszkowej METMAL. Posiada ona całą paletę kolorów RAL do wyboru. Malowanie zaczyna się od pokrycia detali bezpośrednio farbą, bez stosowania jakichkolwiek podkładów. Farba podawana jest przy pomocy sprężonego powietrza, dzięki któremu farba nabiera cech materiałów ciekłych. Dzięki elektrostatyce cząsteczki farby przylegają do elementów malowanych i na powierzchni powstaje jednolita powłoka lakieru. Następnie farba jest utrwalana na detalach poprzez utwardzenie w wysokiej temperaturze i przechodzi kontrolę jakości na sam koniec.

Jakie kolory są najpopularniejsze?

Naszym najpopularniejszym kolorem jest RAL 7016 (antracytowy), który idealnie wpasuje się do wielu posesji i ogrodów. Dobrze łączy się również z wszystkimi naszymi ogrodzeniami, słupami, furtkami i bramami. Dla przykładu antracytowe ogrodzenie VERO ze słupami gabionowymi LUCCA to świetne rozwiązanie.